2014: San Diego Leaders Eye Section Finals

Were the San Diego Section trials yesterday the “proof of the pudding” for area qualifiers who now enter the two most important weeks of the season?

Section finals will be Saturday at Mt. Carmel High, followed  by the state meet in Clovis June 6-7.

While the ancient proverb may not apply, San Diego athletes did  not come close to season standards in almost every event yesterday.

Meanwhile, 12 season bests were recorded as the rest of the state competed in divisional meets.  The Central Section held its finals.

Eastlake’s Shane Martin traversed the 110 hurdles in a fully electronic :14.48 for a 2014 best.  Dalish Dozier of Mount Miguel took the lead in the girls’ long jump at 18-11.

Two significant casualties from league meets were Helix’ 4×100 relay squad, which had a hand-timed :41.8, and Scripps Ranch’s Brian Thomas, the section leader for most of the year with a :48.18 400.

The Highlanders were guilty of a lane violation in the Grossmont Hills finals and Thomas pulled a muscle in the Eastern finals.

If healthy this week, Thomas possibly could run a leg for the Falcons’ 4×400 relay squad, which qualified.

SAN DIEGANS IN STATE TOP 10

Event   Mark Name School Meet Date
SP Boys 1 65-5 ½ Dotun Ogundeji Madison Mt. San Antonio 04/19/14
100 H Girls 2 :42.24n Hanna Labrie-Smith Cathedral Arcadia Invitational 04/12/14
3200 Boys 3 8:53.95 Steven Fahy La Costa Canyon Arcadia  Invitational 04/12/14
200 Boys 4 :21.18 Brandon  Lucas Poway Palomar League 05/19/14
PV Girls 4 12-7 Augusta Thomason Rancho Bernardo vs. Mt. Carmel 04/24/14
3200 Girls 6 10:23.50 Emma Abrahamson La Costa Canyon Arcadia Invitational 04/12/14
TJ Boys 8 48-1w Kevin Dodds Oceanside Valley League 05/19
4×100 Boys 8T :41.62 Poway Escondido Invitational 05/02/14
100 Boys 9T :10.6w Brandon Lucas Poway Palomar League 05/19/14
PV Boys 10 15-9 Charlie Bush Poway Palomar League 05/19/14
Discus Boys 180-2 Dotun Ogundeji Madison vs. Eastlake 03/16/14

 SAN DIEGANS VERSUS CALIFORNIA

Event Name School Mark Mark Name School
BOYS 100 Brandon Lucas Poway :10.64 :10.29 Curtis Godin Santa Ana Mater Dei
200 Lucas :21.18 :20.90 Godin
400 Tobe Ezeokoli Mt. Carmel :48.16 :46.99 Cameron Stone Sacramento Sheldon
800 Derek Morton Mt. Carmel 1:53.60 1:51.86 Ellis Newton Lakewood Mayfair
1600 Morton Mt. Carmel 4:14.94 4:06.00 Garrett Corcoran Villa Park
3200 Steven Fahy LaCosta Canyon 8:53.95 8:46.80 Blake Haney Bakersfield Stockdale
110 Hurdles Shane Martin Eastlake :14.48 :13.68w Misana Viltz Lakewood Millikan
300 Hurdles Lorenzo Johnson Serra :38.63 :36.94 Marquis Morris Concord De La Salle
High Jump Luis Carson Bonita Vista 6-8 7-0 EricMoore Fontana Carter
PoleVault Charlie Bush Poway 15-9 17-1 Jake David Ventura
Long Jump Jordan Miller Oceanside 23-8w* 25-10w Nate Moore Castro Valley
Shot Put Dotun Ogundeji Madison 65-5 ½ 65-4 Matt Katnik Bellflower St. John Bosco
Discus Ogundeji 180-2 188-7 Nicolas Hudson Lemoore Kings Christian
Triple Jump Kevin Dodds Oceanside 48-1w 50-4 ½ Moore
4×100 Poway :41.62 :40.93 Roseville Woodcreek
4×400 Granite Hills 3:20.46 3:15.00 L.A. Dorsey
GIRLS 100 Suzie Acolatse Mission Hills :11.83 :11.38w Ariana Washington Long Beach Poly
200 Acolatse :24.29 :23.40 Washington
400 Melissa Mongiovi West Hills :53.37 Kaelin Roberts L.B. Poly
800 Katie Sammer Rancho Bernardo 2:14.02 2:08.75 Ashlyn Rambo Santa Ana Mater Dei
1600 Kelly Bernd Canyon Crest 4:55.3 4:42.13 Anna Maxwell San Lorenzo Valley
3200 Emma Abrahamson La Costa Canyon 10:23.50 9:59.20 Bethan Knights Irvine Northwood
100 Hurdles Dani Johnson Cathedral :14.28 :13.66 Jasmyne Graham Corona Roosevelt
300 Hurdles Hannah Labrie-Smith Cathedral :42.24 :41.46 Ebony Crear* L.B. Poly
High Jump Breanna Curry University City 5-6 6-0 Claire Kieffe- Wright* South Pasadena
Pole Vault Augusta Thomason Ran cho Bernardo 12-7 13-9 Kaitlyn Merritt Rancho Santa Margarita
Long Jump Talisha Dozier Mount Miguel 18-11 20-8 ¼ Courtney Corrin Studio City Harvard-Westlake
Shot Put Kiely Osby Escondido 43-8 1/2 53-3 1/2 Stamatha Scarvellis Santa BarbaraDos Pueblos
Discus Osby 135-6 172-7 Scarvellis
Triple Jump Joanna Noiseaux Eastlake 38-9 42-2 ¾ Marisa Kwiatkowski Santa Clara Wilcox
4×100 Cathedral :47.83 :45.53 L.B. Poly
4×400 Cathedral 3:55.33 3:42.84 L.B. Poly

n–nonwinning. w—wind-aided.  *did not qualify in trials.

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2014
Print Friendly, PDF & Email
This entry was posted in Track & Field. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *